Crnogorski stonoteniseri u Helsinborgu pokazali su da i mali mogu biti veliki u nevjerovatnim mečevima sa stonoteniskim velesilama i velikim igračima Mateom Bohasom, Hoze Manuelom Rejesom, Basom Hergelinkom, Igorom Mištalom i Patrikom Čajnovskim, kazao je predsjednik Paraolimpijskog komiteta (POK) Igor Tomić.
Stonoteniska reprezentacija nastup na Evropskom prvenstvu za osobe sa invaliditetom završila je sa dvije medalje – srebrnom Filipa Radovića i bronzanom u ekipnom dijelu.Tomić se posebno zahvalio stručnom timu, koji je, kako je kazao, bio garant da rezultat nije slučajan.
“Hvala Čedu Damjanoviću, Iliji Lupuleskom jednom od najboljih stonotenisera koji je ovaj region imao. On je pomogao pripreme reprezentacije i dao poseban šmek rezultatu. Veliko hvala Nikolaju Lupuleskuu za sve što je uradio, ne samo za paraolimpizam u Crnoj Gori i rezultat Filipa Radovića, nego što ga je, u onom ljudskom smislu sa svojom porodicom, sa 15 godina prihvatio kao svog člana i od njega napravio velikog šampiona”, kazao je Tomić na konferenciji za novinare.On se zahvalio državi Crnoj Gori i ministarstvu sporta i mladih na čelu sa ministrom Nikolom Janovićem.
“Oni su svih ovih godina podržavali, a ove godine najviše podržali program POK. koji je veoma zahtjevan i složen. Bez takve podrške sigurno naši stonoteniseri ne bi bili gdje su i ne bi na ovaj način vratili državi Crnoj Gori takvim rezultatom”, rekao je Tomić.
Prema njegovim riječima, ostati konkurentan u svijetu paraolimpizma je kompleksno, posebno u surovom načinu kvalifikacija, kakve su u stonom tenisu.
“Mora se igrati bukvalno iz dana u dan na najvećem nivou kako bi trasirali krajnji cilj – plasman u Tokio gdje očekujem da imamo jednog, a možda čak i ekipu”, rekao je Tomić.On je naglasio da je plasman Radovića u Tokio jedan od najvećih projekata u istoriji POK.
“Nadam se da će mu se u Tokiju priključiti i Bakić, preko Viner turnira – kao završnog kvalifikacionog i kao pobjednik izboriti vizu za Tokio. Nadam se da će Crna Gora, pored izvjesne atletike i nadam se plivača Ilije Tadića, prvi put na Paraolimpijskim igrama imati i stoni tenis”, rekao je Tomić.
Trener reprezentacije Nikolae Lupulesku zahvalio se Tomiću i porodici Radović na ukazanom povjerenju i podršci.
“Srebrna medalja Radovića je rezultat petogodišnjeg napornog rada – po pet do šest sati dnevno. Poslije bronzanih odličja u Vejlu i Laškom stiglo je i srebro u Helsingborgu. Veliki uspjeh ostvaren je i u ekipnoj konkurenciji, gdje smo Luku Bakića uspjeli da uigramo sa Radovićem i dovedemo ih do medalje”, kazao je Lupulesku.
Radović je u pojedinačnoj konkurenciji srebrnu medalju zaslužio sa pet pobjeda u šest mečeva.
Upisao je i dva trijumfa u ekipnom dijelu šampionata.Plasman među osam najboljih izborio je kao prvoplasirani u grupi, pobjedama protiv Španca Andera Cepasa 3:0 (12:10, 11:8 i 11:5), Francuza Matea Bohasa 3:1 (13:11, 11:7, 10:12 i 15:13) i Italijana Lorenca Kordua 3:0 (11:6, 11:6 i 11:5).
U četvrtfinalnom meču eliminisao je Holanđanina Basa Hergelinka 3:2 (12:10, 11:4, 9:11, 13:15 i 11:5), dok je u polufinalu pobijedio Poljaka Igora Mištala 3:1 (11:7, 11:5, 6:11 i 12:10).
U finalnom meču poražen je od Poljaka Patrika Čojnovskog 3:1 (11:3, 13:15, 11:6 i 11:4).
Radović je u Helsingborgu osvojio prvu evropsku srebrnu medalju, nakon što je na prethodna dva šampionata, u Vejlu 2015. i Laškom dvije godine kasnije, bio bronzini.
“Veoma sam srećan i zadovoljan postignutim rezultatom, niko nije mogao da očekuje da ćemo osvojiti dvije medalje. U pojedinačnom dijelu sam odigrao na visokom nivou i kako su dolazili mečevi podizao sam formu. To je rezultiralo srebrnom medaljom. U finalu sam poražen od Čajnovskog, od realno najboljeg igrača svijeta”, kazao je Radović.
Radović je istakao da ekipa, u čijem sastavu su osim njega bili i Luka Bakić i Dejan Bašanović, ekipni dio počela lošije od očekivanog.
“Podizali smo formu i u direktnom meču za bronzanu medalju pobijedili smo Španiju, srebrnu sa Paraolimpijskih igara u Rio de Žaneiru. Priredili smo iznenađenje i slavili u dva dramatična meča u dublu i singlu, kojem sam pobijedio Rejesa. Ostvarili smo veliki uspjeh, veliko hvala svima koji su me podržavali”, kazao je Radović.
On je, odgovarajući na pitanje koji mu je meč od osam odigranih bio najteži, naglasio da je to bio četvrtfinalni protiv Gergelinka.
“Najteži je bio protiv Hergelinka, gdje sam u neizvjesnom meču slavio 3:2. U meču, u kojem sam imao konstantnu prednost, vodio 2:0 u setovima i 6:2 i 9:6 u trećem. Počeo sam prije kraja meča da slavim, što je protivnik iskoristio i uzeo mi set, a poslije i drugi. U petom sam napravio prednost rano i zadržao je do kraja”, kazao je Radović.Crnogorska selekcija na startu ekipnog dijela poražena je od Francuske 2:1, dok je u naredna dva kola slavila protiv Rusije i Španije po 2:0 I kao drugoplasirana izborila polkufinale.
U meču za finale izgubila je od Poljske, novog-starog šampiona, 2:0.
Član ekipe Luka Bakić kazao je da se nada da su medaljom opravdali očekivanja crnogorske javnosti.
“Iskrene čestitke Radoviću na fenomenalnoj igri. Nijesam počeo turnir kako sam želio, ali sam podizao formu i u trećem kolu pobijedio odličnog Španca, Ruisa Rejesa. U ekipnom dijelu sam uz Radovića uspio da dođem do željenog nivoa igre, koji nam je omogućio da se domognemo medalje. Vjerujem da na narednim takmičenjima medalja može biti još sjajnija”, rekao je Bakić.
Bašanović je kazao da je, iako najstariji u ekipi, imao čast i privilegiju da sa Radovićem i Bakićem predstavlja Crnu Goru na tako velikom i značajnom takmičenju.
“Učešće na EP je poseban osjećaj, koji nosi posebnu emociju pripadnosti nečemu. Predstavljanje svoje države i nastupi pod crnogorskom zastavom su privilegija. To je teško doživjeti na nekim drugim takmičenjima, na kojima sam do sada učestvovao. Imao sam privilegiju da zajedno nastupam sa Radovićem, koji sa trećeg šampionata donosi medalju. On je istinski, u sportskom i ljudskom smislu, lider reprezentacije”, rekao je Bašanović.
On je istakao da je Bakić svoj potencijal pokazao pobijedom nad drugim nosiocem EP.
“Oni će zajedno na narednim šampionatima pokazati svoje potencijale i Crnu Goru obradovati novim medaljama. Siguran sam da ćemo u narednom periodu, na nekom velikom takmičenju, slušati crnogorsku himnu. Nadam se da će to biti u Tokiju”, kazao je Bašanović.
Bakić i Bašanović debitantski pojedinačni nastup na Evropskom prvenstvu za osobe sa invaliditetom u Helsingborgu završili su u grupi.
Šampionat Evrope okupio je 296 takmičara iz 35 država Evrope.