utorak, 11 maj 2021 11:18

Studenti Fakulteta za sport i fizičko vaspitanje u posjeti POKCG

Paraolimpijski komitet Crne Gore (POKCG) je imao čast da proteklog vikenda ugosti nastavnike, saradnike i studente Fakulteta za sport i fizičko vaspitanje u Nikšiću - Univerziteta Crna Gora. Riječ je o ranije dogovorenoj saradnji gdje su planirana praktična nastava na predmetu Adaptirana tjelesna aktivnost u prvom godini studijskog programa master akademskih studija - fizička kultura i zdravih stilovi života. Planom i programom je predviđeno upoznavanje sa takmičarskim i trenažnim aktivnostima sporta sa invaliditetom, organizacijom fizičkih aktivnosti u obrazovnim institucijama, resursnim centrima i centrima za podršku.
Inicijator ove saradnje je bio prof. dr Marko Aleksandrović, redovni profesor Fakulteta sporta i fizičkog vaspitanja Univerziteta u Nišu na predmetima koji obrađuju fizičku aktivnost lica sa invaliditetom. Ovaj poznati profesor dolazi sa fakulteta koji u svim svojim studijskim programima sadrži bar jedan predmet koji obrađuje ovu problematiku. POKCG ima dugoročnu uspješnu saradnju sa prof. dr Markom Aleksandrovićem, tačnije od kada je bio direktor čuvenog međunarodnog kampa za paraolimpijsko plivanje u Istanbulu 2014. godine, a kasnije je nastavljena u golbalu i košari u kolicima. Sada je ovaj veliki prijatelj i pouzdan partner POKCG angažovan kao gostujući profesor na Fakultetu za sport i fizičko vaspitanje u Nikšiću Univerziteta u Crnoj Gori, što je garancija većeg interesovanja akademskih zajednica Univerziteta Crne Gore prema sportu osoba sa invaliditetom.

PRVI DAN - KOMITER, RESURSNI CENTAR, „TROFEJ PODGORICE 2021“
Prvog dana vikenda, studenti, nastavnici i saradnici na predmetu Adaptirana tjelesna aktivnost imali su prijem u prostorijama Paraolimpijskog komiteta Crne Gore. Bogatu i ponosnu istoriju crnogorskog paraolimpizma je sa  gostima sa Univerziteta Crne Gore podijelio predsjednik POKCG, prof. Igor Tomić.
Sledeća aktivnost je sprovedena u obilasku JU Resursni centar za djecu i mlade „Podgorica“ koja se bavi kontinuiranim obrazovanjem i rehabilitacijom djece i mladih sa tjelesnim, senzorskim i kombinovanim smetnjama. Gosti sa Univerziteta Crne Gore su se informisali o službama podrške djece i mladih sa invaliditetom, sa posebnim osvrtom na fizičke aktivnosti. Upoznali su se i sa činjenicom da najbolji crnogorski atletičari i stonoteniseri sa invaliditetom treniraju upravo u JU Resursni centar za djecu i mlade „Podgorica“, ali i da su mnogi štićenici i polaznici te ustanove postali sada ponos crnogorskog paraolimpizma.
Završetak prvog dana praktične nastave je sproveden u krugu JU Resursni centar za djecu i mlade „Podgorica“ kroz praćenje takmičenja atletičara sa invaliditetom „Trofej Podgorice 2021“ koji je organizovan od strane POKCG i atletskog kluba OSI ,,Vihor. Na takmičenju koje je okupilo sve najbolje atletičare sa invaliditetom u bacačkim disciplinama, van konkurencije su nastupili studenti Jole Knežević i Ivan Jovančević i asistent Pavle Malović (bacanje koplja) iz sjedeceg položaja. Pomoć su imali u legendarnom treneru paraatletske reprezentacije, Veliku Čegaru, koja je, pored mnogih crnogorskih paraaletičara (Marijana Goranović, Radmilo Baranin, Mirnes Ramović ...), bio spreman da  opise i približi studentima rad sa osobama sa invaliditetom.

DRUGI DAN - STONI TENIS, INKLUZIVNO PLIVANJE I „KOŠARKA U KOLICIMA“
Drugi dan praktične nastave započeo je prisustvom studenata i nastavnog osoblja sa  predmeta Adaptirana tjelesna aktivnost na Prvenstvu Crne Gore u stonom tenisu osobe sa invaliditetom koji su organizovali POKCG i Stonotenski klub za OSI „Luča“. Tokom boravka u Univerzitetskom sportskom centru, za koji su se uvjerili da je u poptunosti prilagođen osobama sa invaliditetom, studenti su imali priliku da razgovaraju sa Čedomirom Damjanovićem, trenerom čuvenog stotenisera sa invaliditetom, Filip Radovićeva. Sa gostima sa Univerziteta Crna Gora razgovarao je i stonoteniser sa invaliditetom, Dejan Bašanović, inače osvajač evropske ekipne bronzane medalje 2019. godine. Svoju životnu priču i najnoviji sport znači studentima podijelila  i reprezentativka Samra Kojić. Na kraju takmičenja, studenti i predstavnici nastavnog kadra su „ukrstili rekete“ sa Slobodankom Gurešić i Samrom Kojić, finalistima u klasi 4/5.
POKCG izvjesno vrijeme sprovodi četiri puta sedmično inkluzivne treninge plivanja na bazenima SC „Morača“. Treninge vodi najveći crnogorski plivač i kandidat  na Olimpijskim igrama u Tokiju, Boško Radulović. On je nesebično podijelio iskustva i dostignuća u instrumentima plivanja i trenažnom radu sa osobama sa invaliditetom. Nekoliko studenata je dio treninga proveo u vodi i trenirao sa plivačima sa invaliditetom. Mora se naglasiti da su gosti, čak i oni sa velikim iskustvom, impresionirani masovnošću i atmosferom na treningu.
JU Srednja ekonomska škola „Mirko Vešović“ u Podgorici je nedeljom u popodnevnim časopisima mjesto okupljanja treninga reprezentacije Crne Gore u košarci u kolicima. Tada se uigravaju košarkaši u kolicima iz više grada Crne Gore (Bar, Rožaje, Nikšić, Podgorica) iz jedina dva crnogorska kluba KKK „Ibar“ iz Rožaje i KKK „Paramont“ iz Podgorice. Ponovo su studenti na predmetu Adaptirana tjelesna aktivnost, Jole Knežević i Ivan Jovančević, te asistent prof. Pavle Malović i prof. Erol Vrević, „ušli u cipele“ osoba sa invaliditetom, sjeli u specijalizovanu kolica za košarku i odradio cijeli trening u trajanju od dva sata. Domaćin na treningu košarkaša u kolicima, je bio Vlado Nikolić, član UO Paraolimpijskog komiteta Crne Gore i zadužen za razvoj košaraka u kolicima.

ZADOVOLJSTVO NASTAVNIKA, SARADNIKA I STUDENATA


Prof. dr Marko Aleksandrović, istinski akademski autoritet iz oblasti adaptiranog fizičkog vežbanja, zadovoljan je izvršenim planom i programom nastave, ali i podrškom POKCG. Najavljuje još intenzivnu saradnju između Fakulteta za sport i fizičko vaspitanje Univerziteta Crne Gore i POKCG koju smatra „prirodnom“.
„Kako sam upoznat sa organizacijom Fakulteta za sport i fizičko vaspitanje Univerziteta Crne Gore i aktivnosti POKCG, pravovremeno  sam izradio plan teoretske i praktične nastave. Rasplamsavanje epidemije je uticalo da se pređe na onlajn nastavu. U dogovoru sa saradnikom na predmetu, prof. Pavlom Malovićem, odlučili smo da sačekamo relaksacionu meru i da praktičnu nastavu napravimo na „klasični“ način, makar ovako, koncentrisano. Na taj način se ishodi nastave u potpunosti ispunjavaju. “- opservirao je organizaciju praktične nastave prof. dr Marko Aleksandrović i dodao: „Saradnja našeg fakulteta i sportskih organizacija osoba sa invaliditetom je prirodna, upućeni smo jedni na druge, možemo mnogo toga jedni drugima da pomognemo. Namera nam je da sportske organizacije osobe sa invaliditetom, kao što je i POKCG, pre svega sporta sa invaliditetom i njihovim trenerama, privučemo na fakultetu, da im pružimo podršku u školovanju, kontinuiranoj edukaciji i dijagnostici. “- zaključio je prof. Aleksandrović.
Zadovoljstvo održanim nastavom, ali i saradnjom sa POKCG nije krio ni prof. Pavle Malović, saradnik na predmetu Adaptirana tjelesna aktivnost.
„Mnogo više od ispunjenog plana i programa predmeta raduje činjuenica da  je konkretizovana saradnja između dva bitna subjekta - akademskog (Univerzitet Crne Gore) i sportskog (Paraolimpijski komitet Crne Gore). Što se mene tiče, mislim da ću se u ovoj oblasti potpuno naći, stručno i naučno. Imam podršku pretpostavljenih na fakultetu, ali i prof. Aleksandrovića, a to puno znači. “- rekao je prof. Pavle Malović, koji je pored prof. dr Marka Aleksandrovića zadužen za nastavu na predmetu Adaptirana tjelesna aktivnost.
Studenti su imali predzanje  o podučavanju fizičkih aktivnosti osoba sa invaliditetom. Ipak, prava nadgradnja je praktična nastava i fizički kontakt sa osobama sa invaliditetom. Ne kriju samo zadovoljstvo, već i ushićenje.
„Imali smo prilike da teorijski usvojimo znanja o adaptiranoj tjelesnoj delatnosti. Ipak, praksa je nešto drugo. Imao sam priliku da se takmičim (van konkurencije) sa atletičarima u bacajućoj koplja iz sjedećeg položaja na specijalizovanoj stolici, da plivam sa osobama sa cerebralnim paralizom i Daunovim sindromom, odigram jedan seta sa stonotenisteserkama koje koriste kolica. Ako se moram da se odlučim, najviše mi se dodala košarka u kolicima - za mene je to otkrovenje. Nikada nisam bio „bliži“ osobama sa invaliditetom, ovaj predmet mi je promijenio svijest. “- rekao je student Jole Knežević.
Potrebno je napomenuti da je predsednik Skupštine POKCG i izvršni direktor Saveza slijepih Crne Gore, Goran Macanović na poziv  prof. dr Marka Aleksandrovića, bio gost na teoretskim predavanjima iz predmeta Adaptirana tjelesna aktivnost, na temu „Položaj OSI u pravu i društvu“. Rekli bismo da je napravljen najbolji mogući izbor.

min sporta3

cok

ipc

 cges

epcg

pharmanova og

sport4everybody

TOYOTA

uniprom

rudnik uglja baner